کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۱۹ آذر‌‌ماه ۱۴۰۲ | Sunday, December 10, 2023
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

  

ترمز دستی و رگلاژ آن

یک‌‌شنبه، ۲۲ بهمن‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹:۳۹

ترمز دستی که به ترمز پارک هم معروف است برای ساکن کردن خودروی پارک شده ی خاموش یا روشن به کار می رود ترمز دستی توانایی دارد خودرویی را در شیب 30 درصد ساکن نگه دارد البته در موقعی که ترمز پایی عمل نکند می توان از ترمز دستی تا حدودی برای متوقف کردن خودرو کمک گرفت ترمز دستی معمولا روی چرخهای عقب نصب می شود و به وسیله کابل یا سیمی با اهرم دستی داخل اتاق به کار می افتد.

ادامه مطلب...

روغن موتور و روغن ترمز

یک‌‌شنبه، ۱۵ بهمن‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰:۳۲

روغن موتور به عنوان یک ترکیب چند منظوره، نقش بسیار مهم و اساسی در کارکرد مطمئن موتور خودرو ایفا می کند. اهمیت وجود روغن موتور به حدی است که جزء ملزومات هر خودرویی محسوب می شود و بدون روغن، عملاً امکان حرکت از اتومبیل سلب می شود. با توجه به تغییرات در طراحی های موتور و متناسب با آن، تغییراتی نیز بر روی روغن و در جهت هماهنگی با موتور به منظور افزایش کارآیی و حداکثر اطمینان از کارکرد بهینه ی آن اعمال شده است. به طور کلی، هر روغن موتوری حاصل ترکیب مواد اصلی شامل روغن پایه و مواد افزونی می باشد.

ادامه مطلب...

چه زمانی باید باتری خودرو را تعویض کنیم؟

پنج‌‌شنبه، ۱۲ بهمن‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷:۲۷

باتری خودرو یکی از قطعات کلیدی آن است که در صورت خرابی، مشکلات زیادی برای راننده‌‌های ایجاد می‌کند. اطلاع از شرایط باتری و زمان تعویض آن یکی از موارد مهمی است که مالکان خودرو باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند. در ادامه به بررسی این مساله خواهیم پرداخت که چه زمانی باید نسبت به تعویض باتری خودرو مبادرت کرد.

ادامه مطلب...

چگونگی تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انباری

سه‌‌شنبه، ۱۹ دی‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶:۱۸

تشخیص لاستیک تازه تولید شده با لاستیک انبار شده در اغلب مواقع از دغدغه های مصرف کنندگان می باشد. چراکه استفاده از این لاستیک های انبار شده می تواند حوادث ناگواری در پی داشته باشد. در ادامه مطلب به چگونگی تشخیص زمان تولید لاستیک خواهیم پرداخت.

ادامه مطلب...

نکاتی کاربردی در مورد شیوه نگهداری از خودرو

یک‌‌شنبه، ۱۰ دی‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۳:۵۳

نگهداری از خودرو همانند هر وسیله دیگری مستلزم رعایت یک سری موارد می باشد که در صورت عدم توجه و رسیدگی به این مسائل متحمل هزینه های گزافی خواهید شد، به علاوه طول عمر خودرویتان نیز کاهش می یابد. در ادامه با ما همراه باشید تا مهمترین نکات در مورد نگهداری خودرو را بررسی کنیم.

ادامه مطلب...

حفظ فاصله ایمنی

سه‌‌شنبه، ۰۵ دی‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷:۲۹

آیا طول یک اتومبیل کافی است؟
همواره می‌‌بایست در فاصله مناسبی از اتومبیل روبرو رانندگی کنیم و اگر لازم است کمی از سرعت خود بکاهیم تا از تصادف جلوگیری کنیم.

ادامه مطلب...

جوش آوردن خودرو

یک‌‌شنبه، ۱۲ آذر‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶:۳۸

به طور کلی، گرفتن بار زیاد از موتور خودرو به هر طریق (مثلا به خاطر ترافیک سنگین، حرکت در سربالایی، روشن کردن کولر خودرو، اضافه بار خودرو و امثال آن) موجب افزایش دمای موتور و جوش آمدن خودرو می شود.

ادامه مطلب...

سیستم استاپ/استارت خودکار چیست؟

شنبه، ۰۷ مرداد‌‌ماه ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۶:۰۶

شرکت‌های خودروسازی همواره به دنبال کاهش مصرف سوخت خودروهای خود با روش‌های گوناگون هستند. یکی از این روش‌ها سیستم استاپ/استارت خودکار است.

ادامه مطلب...

روش عیب یابی کمک فنر ماشین

چهارشنبه، ۱۰ شهریور‌‌ماه ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۶:۳۲

بیشتر رانندگان به کمک فنر های خودرو اهمیت چندانی نمی دهند با اینکه این قسمت از مهمترین قسمتهای ایمنی خودرو می باشد.

ادامه مطلب...

نحوه انجام پارک دوبل

جمعه، ۱۶ مرداد‌‌ماه ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۶:۳۲

هنگام حرکت روبه جلو چنانچه بخواهیم میان دو خودرو که در کنار جدول خیابان پارک نماییم بایستی فضای خالی میان دو خودرو بیش 2 برابر طول خودرو 8 متر باشد و اگر کمتر از این اندازه باشد پارک کردن به صورت رو به جلو دشوار خواهد بود و بایستی از روش پارک دوبل استفاده کرد.

ادامه مطلب...

نحوه عملکرد موتور ماشین و انواع ان

پنج‌‌شنبه، ۰۸ مرداد‌‌ماه ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳:۱۲

هدف از یک موتور بنزینی تبدیل بنزین به حرکت است. بنابراین خودروی شما می تواند حرکت کند و ساده ترین راه برای ایجاد حرکت، مشتعل ساختن بنزین در داخل موتور است. بنابراین موتور ماشین یک موتور احتراق داخلی است. یعنی احتراق به صورت داخلی اتفاق می افتد.

ادامه مطلب...

لاستیک خودرو

پنج‌‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت‌‌ماه ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۵:۵۳

شاید اولین و مهمترین نکتهای که در نگاه اول ، همه ما از خودرو انتظار داریم ، داشتن چهار چرخ است . هر چرخ شامل 2 بخش ظاهری ( آنچه که ما میبینیم ) میشود . اول بخش پلیمری یا همان لاستیک و سپس بخش رینگ که اکثرا از مواد فلزی ساخته شده است .

ادامه مطلب...

آشنایی با ECU

پنج‌‌شنبه، ۱۷ اردیبهشت‌‌ماه ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۰:۵۸

واژه ECU مخفف Electronic Control Unit یا واحد کنترل الکترونیک می باشد و نقش هدایت و کنترل یک خودروی انژکتوری را بر عهده دارد .همانطور که می دانید خودروهای انژکتوری بدلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی، تقریبا در تمام دنیا جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU می باشد.

ادامه مطلب...

نکاتی که هر راننده باید پیش از استارت بداند

شنبه، ۱۰ آبان‌‌ماه ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۸:۴۲

اغلب دیده شده که رانندگان به غلط هنگام خاموش کردن موتور ماشین الات با دادن گاز شدید ان را خاموش می کنند . این کار در عرض چند ثانیه منجر به صدمه جدی به توربو شارژر می شود .

ادامه مطلب...

کار تسمه تایمینگ چیست؟

پنج‌‌شنبه، ۰۱ آبان‌‌ماه ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۶:۲۵

این تسمه که در قسمت داخلی، دارای دندانه های عرضی ( عاجدار) است، توسط پولی دندانه دار سر، میل لنگ به حرکت در آمده و عامل گردش پولی دندانه دار میل بادامک در قسمت سر سیلندر موتور میباشد. گردش میل بادامک نیز به نوبه خود باعث بالا و پایین رفتن سوپاپها در جایگاهشان در زمان معینی که نیاز است به محفظه احتراق موتور ،سوخت و هوا وارد شود و یا دود خارج گردد ، میشود. این زمان معین و مشخص را TIME میگویند.

ادامه مطلب...

پنچرگیری لاستیک خودرو

پنج‌‌شنبه، ۰۱ آبان‌‌ماه ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۵:۱۰

پنچر شدن، خروج هوای داخل لاستیک‏های خودرو است که ممکن است در اثر وارد شدن میخ یا یک شی تیز داخل تایر، اتفاق بیفتد. لاستیک‌هایی که بافت فولادی دارند مقاومت بیشتری دارند. بیشتر وقت‌ها پنچر شدن موجب کاهش فشار هوای داخل تایرها شده و آنها را از رینگ جدا می‌کند. میانگین عمر لاستیک‌ها معمولا ۹۶ هزار کیلومتر است ولی در برخی شرایط مانند ترمزهای شدید، رانندگی در هوای گرم، رانندگی با سرعت‌های زیاد، باشتاب زیاد شروع به حرکت کردن و رانندگی در راه‌هایی با شرایط بد کمتر می‌شود.

ادامه مطلب...

آموزش قوانین و مقررات رانندگی

پنج‌‌شنبه، ۰۱ آبان‌‌ماه ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۰:۱۰

در این قسمت هم سعی میشود علائم و قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی مورد نیاز کاربران ترافیک به اختصار شرح داده شود. امیدوارم عزیزان با رعایت و احترام به قوانین و رعایت حقوق همدیگر سفرهای بی خطری داشته باشند.

ادامه مطلب...

۱/
 

 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی