کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  یک‌‌شنبه، ۱۹ آذر‌‌ماه ۱۴۰۲ | Sunday, December 10, 2023
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

شناخت نقاط کور اتومبیل از دید راننده

  نقاط کور اتومبیل چیست و چه اهمیتی دارد؟  

 دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳:۲۵|

هنگامی که راننده پشت فرمان قرار گرفته بسته به میزان قد و قامت راننده بعضی از قسمتهای اطراف اتومبیل خود را نمی تواند ببیند که به آن نقاط کور اتومبیل می گوییم.

نقاط کور شامل قسمت جلوی اتومبیل و قسمت عقب اتومبیل و نیز آینه ها می باشد بنابراین هر ۴ سمت اتومبیل از دید راننده نقاط کور دارد.

ضمناً بیشترین تصادفات هنگام جابجایی از یک لاین به لاین دیگر و نیز هنگام گردش به چپ و راست و سبقت بخاطر عدم توجه به نقاط کور آینه های سمت چپ و راست می باشد اهمیت دادن به نقاط کور موجب کاهش تصادف می گردد.

طریقه ی بدست آوردن مقدار نقطه ی کور قسمت جلو و عقب اتومبیل از دید راننده:

۱- نقطه ی کور قسمت جلوی اتومبیل از دید راننده:
برای اینکه بدانیم چه مقدار از قسمت جلوی اتومبیل خود را هنگام رانندگی نمی بینیم بایستی آزمایش ذیل را انجام بدهیم.
ابتدا باید پشت فرمان اتومبیل قرار گرفته و به حالت رانندگی دستهای خود را روی فرمان قرار دهیم سپس یک نفر را از قسمت جلوی اتومبیل آرام آرام به سمت جلو از اتومبیل فاصله بگیرد. هر وقت توانستیم کفش آن فرد را از روی سطح درب موتور (قسمت لبه درب موتور) ببینیم باید به آن فرد علامت بدهیم که بایستد. حال مقدار فاصله ی، آن فرد با سپر جلوی اتومبیل را حساب می کنیم و معلوم می شود که ما چقدر از قسمت جلوی اتومبیل خود را نمی بینیم یا به عبارتی دیگر نقطه کور جلوی اتومبیل ما چه مقدار می باشد (هر یک قدم بزرگ انسانی تقریباً یک متر می باشد).

۲- بدست آوردن مقدار نقطه ی کور قسمت عقب اتومبیل از دید راننده:
راننده بایستی پشت فرمان قرار گرفته و به حالت رانندگی بصورت دنده عقب بنشیند (با دست راست پشتی صندلی شاگرد را گرفته و دست چپ ساعت ۱۲ یا مرکز فرمان را بگیرد و کاملاً رو به عقب تا حد امکان بچرخد، سپس یک نفر از قسمت درب صندوق عقب اتومبیل آرام آرام فاصله بگیرد هرگاه کفش آن فرد در رؤیت دید راننده قرار گرفت با علامت راننده آن فرد بایستید. حال بایستی اندازه بگیریم که آن فرد چه مقدار از سپر عقب اتومبیل فاصله گرفته، به این ترتیب می توان فهمید که ما چه مقدار از قسمت پشت سر اتومبیل خود را نمی بینیم (هر یک قدم بزرگ انسانی حدوداً یک متر می باشد)

لازم به ذکر است معمولاً در اکثر اتومبیلها مخصوصاً اتومبیلهای جدید نقطه ی کور عقب حداقل ۲ برابر نقطه ی کور جلو می باشد به طوری که اگر یک نفر حتی فرد بزرگسال پشت سر اتومبیل روی زمین بنشیند تقریباً دیده نمی شود و این یکی از مهمترین دلایلی است که ما را وادار می کند که همیشه از پشت سر اتومبیل وارد خیابان شویم.
نقاط کور آینه های بغل: طریقه ی تنظیم آینه ی بغل را خدمت شما شرح داده ایم بایستی دستگیره ی درب عقب را (به قسمت تنظیم آینه های بغل مراجعه شود) نشان دهد، اگر یک نفر کنار ستون سمت چپ و راست اتومبیل با فاصله یک متر بایستد ما در آن آینه آن فرد را نمی بینیم.

هنگام رانندگی به منظور استفاده از آینه های بغل بایستی بدانیم که از زاویه ی دید یک راننده، آینه فقط حدوداً ۴۵ (درجه) می تواند فضای کنار اتومبیل را نشان دهد و الباقی در دید راننده نمی باشد به آن مقدار فضایی که در دید آینه نیست نقاط کور آینه می گوئیم.

نکته مهم و اساسی هنگام تغییر لاین پوشش به نقاط کور آینه می باشد بنابراین هنگام جابجایی از یک لاین به لاین دیگر علاوه بر نگاه کردن به آینه بایستی سرمان را به سمت مورد نظر بچرخانیم تا اطمینان از عدم وجود خطر به حد کامل برسد.


 

شناخت نقاط كور اتومبيل از ديد راننده

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۱۴۰۱۶

ارسال: دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳:۲۵

به روز شده: دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۳:۲۵

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، نقطه کور، فرمان، تصادف، گردش به چپ، گردش به راست، تغییر لاین

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: آموزشگاه رانندگی پویا

پیوند:

بازدید: ۵۸۶

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی