کاربر میهمان ( ورود ) | ثبت‌‌نام میهمان  | راهنما  سه‌‌شنبه، ۸ اسفند‌‌ماه ۱۴۰۲ | Tuesday, February 27, 2024
 
 
سامانه ثبت‌ نام مدیریت آموزشی مربیان مدارک آزمون دانشنامه آرشیو درباره ما تماس با ما
 

اشتباهات رایج هنگام رانندگی

  اکثر افراد اشتباهاتی را در زمینه نگهداری از خودرو و رانندگی مرتکب می‌شوند که در کوتاه مدت و بلند مدت خساراتی را در پی دارد، بررسی دقیق عادت‌های اشتباه ما در رانندگی همواره باعث بهبود وضعیت رانندگی در گذر زمان و افزایش ایمنی خودرو خواهد بود.  

 شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱:۴۵|

دانستن برخی اشتباهات در رانندگی که احتمال دارد خسارات سنگینی را به بار آورد خالی از لطف نیست به خصوص که شاید بتوان گفت ۷۰ درصد این اشتباهات به صورت عادتی ناپسند درآمده است.

۱- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها
این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند و نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

۲- بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن
یکی دیگر از اشتباهات رایج رانندگی بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه‌داشتن دکمه روی دسته است. این کار اگرچه صدای خوشایندی تولید می‌کند اما فشار زیادی به چرخ‌دنده‌های ترمز دستی وارد کرده و امکان قطع سیم ترمز دستی را به همراه دارد.

۳- عدم تعویض به موقع روغن گیربکس
خودرویی که حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر یا بیشتر کار کرده روغن واسکازین را باید عوض کرد، که تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس، سلامت گیربکس و… می­شود کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس خودرو و شرایط کارکرد آن دارد.

۴- فراموش کردن تعویض به موقع فیلتر روغن
گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض میکنند و اکثرا همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده میکنند. ابن کار باعث میشود فیلتر عمل تصویه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب‌های جدی به موتور اتومبیل میشود که بعدا متوجه میشویم اگر هربار فیلتر را عوض میکردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری میشد.

۵- درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی
این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.
در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

۶- پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان
یکی دیگر از اشتباهات رانندگی همین کار است. چندی پیش نتایج یک تحقیق که توسط پژوهشگران انگلیسی انجام شد، نشان داد که اگر کولر اتومبیل در اتوبان روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن باز است، ۴۰ درصد کمتر می‌شود.

۷- نگه داشتن کلاچ و خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک
فرض کنید با خودرویی که دارای جعبه دنده‌ی دستی است در پشت چراغ قرمز قرار دارید، شما پدال کلاچ را در زیر پایتان پایین نگه داشته‌اید تا در هنگام سبز شدن چراغ فورا حرکت کنید. در تمام مدتی که پدال کلاچ را پایین نگه داشته اید قطعاتی مانند صفحه کلاچ، بلبرینگ کلاچ و اهرم کلاچ در حال آسیب دیدن هستند.

پایین نگه داشتن کلاچ از اشتباهات رانندگی باعث می‌شود که صفحات آن خورده شده و دچار فرسایش شوند، چنین موردی می‌تواند باعث بروز ناگهانی ایراد در اتومبیل شود. بهترین کار این است که در هنگام توقف کلاچ را گرفته و دنده را در حالت خلاص قرار دهید و در هنگام سبز شدن چراغ نیز، با گرفتن دوباره‌ی پدال کلاچ دنده را جا زده و حرکت کنید.

۸- عادت غلط نگه داشتن همزمان ترمز و کلاچ
گرفتن ترمز و کلاچ بطور هزمان برای نگه داشتن خودرو اشتباه است، این کار موجب می گردد که هنگام خلاص شدن سرعت خودرو افزایش یابد و خودرو دیرتر بایستد، ترمز را به تنهایی فشار دهید و هنگامی که خودرو به لرزش افتاد کلاچ را فشار دهید.

۹- با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و بالعکس
بسیار دیده شده که رانندگانی با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت میکندد و در عوض رانندگانی با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری حرکت میکنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبرا ن نا پذیری میشوند.

۱۰- ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور
این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور میشود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم شده. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگزاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم‌تر میشود فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است پس از ریخت ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید البته مایع‌های آماده هم در بازار هست که خوب روش اول قابل اطمینان‌تر است.

۱۱- ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شور
یکی دیگر از اشتباهات رانندگی ریختن آب لوله کشی به جای شیشه شور است. این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن میشود برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع‌های آماده هم در بازار هست.

۱۲- سنگین کردن بیش از حد خودرو
یکی از مهمترین اشتباهات رایج رانندگی حمل بار اضافی و زیاد با خودرو است. در حقیقت حمل وسایل اضافی می تواند باعث سنگین شدن خودرو شود. البته منظور این نیست که وسایل اصلی خودرو مانند صندلی ها را از جای در آرید تا وزن خودرو را کاهش دهید.

به طور کلی قوانین رانندگی صحیح به ما می گوید همواره استاندارد های خودرو را جابجا نکنید و در رانندگی از آنها تبعیت داشته باشید. به هرحال جدا از اینکه هر یک کیلو وزن اضافه می تواند مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد، این نیروی اضافه روی سیستم تعلیق خودرو تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

از این بخش نتیجه می گیریم قبل از شروع به رانندگی با نگاه کردن به صندلی عقب و صندوق عقب، از نبود وسایل سنگین اضافی مطمئن شویم.

۱۳- نصب باربند در مواقعی که به آن نیاز نداریم
باربند را فقط باید زمانی ببندیم که به آن احتیاج داریم، زیرا وجود باربند باعث بالا رفت مصرف سوخت حداقل به میزان ۱۰ درصد میشود.

۱۴- نشاندن کودک روی پای سرنشین جلوی خودرو ایربگ دار
این کار بار‌ها دیده شده که بسیار هم خطرناک هست و در یک تصادف کوچک اگر ایربگ باز شود حتما کودک خفه خواهد شد بهتر است همیشه کودک روی صندلی مخصوص در ردیف عقب بشیند.

۱۵- استفاده از بنزین معمولی در خودرو‌های دارای مبدل کاتالیستی
بنزین‌های معمولی موجود در کشور با اینکه روی پمپ‌ها نوشته بدون سرب، اما باز هم مقدار زیادی سرب دارد که سرب موجود در آن قاتل مبدل کاتالیستی است و با توجه به اینکه بنزین سوپر کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی دارد بهتر است از بنزین سوپر استفاده شود.

۱۶- عدم تطبیق روغن موتور با توصیه کارخانه خودرو
مثلا چند وقت پیش دیدم که فردی در موتور پراید داشت روغن توتال ۵۰۰۰ میریخت و پس از اینکه به او توضیح دادم که سطح کیفی توتال ۵۰۰۰ sj است و روغن موتور سازگار با پراید sf یا sg است در انتخاب روغن خود تجدید نظر کرد.

۱۷- استفاده از نور بالا در مه
در شرایط مه آلود استفاده از نور بالا دید را کمتر میکند در این شرایط نور خودرو باید روی نور پایین باشد و اگر خودرو مه شکن دارد باید آن را روشن کرد.

۱۸- خاموش نکردن خودرو پس از طی مسافت طولانی
این کار برای ماشین‌های گازوییلی است نه بنزینی بیشتر دیده شده رانندگان صبر میکندد تا فن خودرو خاموش شود سپس موتور را خاموش میکنند این کار ضرر جدی به موتور وارد میکند کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز میشود و این گرما به موتور منتقل میشد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد.

اگر خودرو بیش از اندازه گرم باشد زمانی که اتومبیل را خاموش کنیم سیستم فن اتوماتیک روشن میماند و نیازی به روشن گذاشتن ماشین نیست.

۱۹- تکیه پا به کلاچ
بسیار دیده شده رانندگانی که وقتی حتی با دنده پنج در اتوبان حرکت می‌کنند پای خود را روی کلاچ تکیه میدهند و کلاچ کورس کامل خلاصی را طی میکند و این کار باعث فشار آمدن به گیربکس میشود.

۲۰- جلو آوردن بیش از حد صندلی
خیلی از افراد (البته بیشتر خانم ها) فکر میکنند هرچه صندلی جلوتر باشد تسلط راننده بیشتر میشود و به اصطلاح دست فرمون خوب میشود. خیر اینطور نیست صندلی باید طوری باشد که راننده کاملا راحت باشد.

۲۱- گاز دادن قبل از خاموش کردن خودرو
این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد. ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار مضر است، زیرا زمانی که شما گاز میدهید وسپس سویچ را میبندید مقداری بنزین نسوخته باقی میماند که خود باعث خرابی سوزن انژکتور و بد کار کردن خودرو در هنگام استارت زدن میشود.

۲۲- گاز دادن قبل از روشن کردن خودرو انژکتوری
این کار قبلا در خودرو‌های کاربراتوری برای بهتر روشن شدن خودرو انجام میشد. ولی در خودرو‌های انژکتوری این کار بی فایده است.

۲۳- پارک کردن خودرو خلاف جهت خیابان
زمانی که شما خودرویتان را مثلا در سمت راست خیابان به صورت عکس پارک کنید اگر خدایی نکرده خودرویی با خودرو شما برخورد کند شما مقصر حادثه شناخته میشوید.

۲۴- خاموش شدن خودرو به دلیل نداشتن سوخت
این کار در بعضی اوقات باعث سوختن پمپ بنزین میشود و اصولا نباید گذاشت چراغ بنزین روشن شود، زیرا رسوبات و ناخالصی‌های ته باک وارد مسیر سوخت میشود و باعث اختلال در کار پمپ بنزین؛ فیلتر بنزین و نهایتا انژکتور میشود.
 
۲۵- استفاده از دنده به عنوان استراحتگاه دست
در شکل صحیح رانندگی تنها زمانی باید دست تان را روی اهرم دنده قرار دهید که قصد تعویض دنده را دارید. باید بدانید که گذاشتن دست روی اهرم دنده با عث فشار آوردن روی بوش ها و مکانیزم سنکرونیز گیربکس می شود و منجر به فرسوده شدن آنها به مرور زمان می شود.

پس در شکل صحیح رانندگی باید تنها در زمان تعویض دنده دستمان را روی اهرم دنده قرار دهیم. این کار باعث می شود استهلاک کمتری متوجه خودرو شود.


 

اشتباهات رايج هنگام رانندگي

یادداشت | آموزشی

کد محتوا: ۱۴۰۴۱

ارسال: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱:۴۵

به روز شده: شنبه، ۱۸ آذر ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۱:۴۵

کلید واژه‌‌ها: رانندگی، پدال ترمز، دست انداز، ترمز دستی، روغن گیربکس، فیلتر روغن، کلاچ، خلاص کردن، دنده، لاین سرعت، بنزین، باربند، نور بالا،

نوع: یادداشت

موضوع: آموزشی

فرستنده: دبیر محتوا

منبع: کیان باتری

پیوند:

بازدید: ۳۳۲

زبان: پارسی

(۱ مورد )
 

عنوان

متن

 

برای ورود باید به سایت وارد شده باشید.   در حال حاضر امکان ثبت نظر برای شما وجود ندارد، برای افزودن نظرتان، باید ابتدا به سایت وارد شده‌‌ باشید.

 ورود به سایت   برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید.

 ورود به سایت   چنانچه هنور در سایت عضو نشده‌‌اید، اینجا کلیک کنید.
(ثبت نام در سایت تنها ۱ دقیقه طول می‌‌کشد!)

   
نظری وارد نشده است، شما اولین باشید ...


 

نام کاربری

 

رمز عبور

   

به کانال تلگرام ما بپیوندید. ما را در اینستاگرام دنبال کنید

آموزشگاه رانندگی پویا


ثبت‌‌نام

مدیریت آموزشی

شرایط و مدارک

دانشنامه

آرشیو

درباره ما

تماس با ما


نشانی: تهران، ۲۰ متری افسریه، بين ۱۵ متری دوم و سوم، پلاک ۲۵۱، طبقه ۲

تلفن: ۳۳۱۴۴۰۱۰ - ۳۳۱۴۷۹۳۳ - ۳۳۸۰۷۵۵۴ (۰۲۱)

پست الکترونیک: info@pooya-ds.com

 

© ۱۴۰۲ کلیه حقوق برای آموزشگاه رانندگی پویا محفوظ است.

هرگونه کپی برداری از مطالب و محتوای این وب‌‌سایت بدون مجوز کتبی نقض قانون حمایت از تولیدکنندگان محتوای اینترنتی می‌‌باشد و تحت پیگیرد قانونی قرار خواهد گرفت.

طراحی و توسعه: گروه ریزسامانه‌‌های نمادیس| پایگاه آموزش مجازی رانندگی| عضو طرح سامانه مدیریت هوشمند آموزشگاه رانندگی